Technologie

Podstawowe technologie

Podstawowe technologie

Głównym kryterium doboru materiałów stosowanych do konstruowania szkieletu domów w naszej technologii jest ich wytrzymałość i parametry izolacyjne.

Dlatego stosujemy jedynie trwałe i oszczędne rozwiązania.


Fundament

Każdy z budynków stawiamy na energooszczędnych płytach fundamentowych. Dzięki solidnej płycie fundamentowej nasze konstrukcje mogą być stawiane na dowolnym podłożu. W pierwszej kolejności zagęszczamy je i układamy na nim styropianowe elementy brzegowe.

Spód konstrukcji wkładamy polistyrenowymi płytami o dobrych parametrach izolacyjnych i montujemy na nich zbrojenie. Całość zalewamy wysokiej jakości betonem konstrukcyjnym. Dzięki takiemu połączeniu materiałów, tworzymy podstawę konstrukcji o ponadprzeciętnej stabilności i doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.

Fundament domu

Drewno konstrukcyjne

Konstrukcyjne drzewo szwedzkie klasy C-24

Konstrukcja ścian domów wykonana jest ze szwedzkiego czterostronnie struganego drewna klasy C-24.

Poddawane jest ono specjalnemu kontrolowanemu na każdym etapie procesowi suszenia, którego efektem jest:

  • obniżenie wilgotności do poziomu nie przekraczającego 14%,
  • likwidacja zarodników pleśni i grzybów, larw owadów,
  • całkowicie zatrzymanie sinienia materiału.

Dach

W większości produkowanych przez nas domów wykorzystuje się wiązary kratowe.

Wykonuje się je z suszonego komorowo drewna konstrukcyjnego o podwyższonej
odporności na ogień i zabezpieczonego przed działaniem wszelkich
mikroorganizmów.

Wsparte o ściany konstrukcyjne elementy gwarantują stabilność, a ułożona
w poziomie ich dolnego pasa izolacja akustyczna – ciszę i spokój. Jest to nowoczesne, szybkie i bardzo trwałe rozwiązanie.

Dach wiązarowy jest montowany jeszcze tego samego dnia, co ściany budynku
i natychmiast gotowy do dalszych prac związanych z jego pokryciem np. dachówką.

Konstrukcja dachu

Doskonale sprawdzają się one zarówno w domach z nieużytkowym poddaszem (parterowych lub piętrowych) i dwuspadowym dachem, jak
i w budynkach z poddaszem użytkowym. W takich budynkach, nawet gdy dachy się przenikają, nie ma problemu z ich wykonaniem.

Oczywiście z wiązarów można również zaprojektować dachy czterospadowe lub wielopołaciowe. Dach najczęściej pokrywamy wysokiej klasy dachówką. Zarówno model, jak i kolor pozostaje do wyboru przez Klienta.


Płyta

Płyta włóknowo-gipsowa FERMACELL 12,5 mm

Płyty FERMACELL stosowane jako obustronne poszycie każdej ze ścian jest

elementem wyróżniającym nas na tle konkurencji.

Jest to bowiem materiał znacznie sztywniejszy od stosowanych powszechnie płyt OSB lub GK.

Dodatkowo tworzy również zabezpieczenie ogniowe dla konstrukcji ścian.


Nowoczesna pianka poliuretanowa

W każdą z naszych ścian, jak również całą wewnętrzną połać dachu natryskujemy izolacyjną pianę poliuretanową.

Piana ta, jak żaden inny materiał izolacyjny, zwiększa kilkudziesięciokrotnie swoją objętość, wypełniając wszelkie szczeliny i skutecznie zapobiega utracie energii termicznej.

Doskonale też sprawdza się jako zabezpieczenie przed wychładzaniem budynku przez wiatr.

Pianka Poliuretanowa

Okna energooszczędne

Okna energooszczędne

Przy standardowym zastosowaniu pakietu 3-szybowego o współczynniku U=0,7 Wm2K możemy zaoszczędzić nawet do 20% wydatków na ogrzewanie.

Przy każdym zamówieniu, klient ma możliwość wyboru okleiny, jak również cały szereg nowoczesnych i komfortowych rozwiązań z zakresu okuć i systemów otwierania okien i drzwi.


Ogrzewanie podczerwienią

Wszystkie nasze budynki ogrzewamy podczerwienią. Oferujemy również
kompleksowe rozwiązanie dla budynków już istniejących.

Jest to zaawansowany technologicznie system grzejny o najwyższym standardzie
jakości i niezawodności.

Grafitowe elementy grzejne umieszczone nad sufitem, wydzielają promieniowanie
cieplne bardzo korzystnie wpływające na zdrowie człowieka.

Podczas pracy nie jest emitowany żaden dźwięk, a emitowane promieniowanie jest wyjątkowo przyjemne i dobrze wpływa na nasze samopoczucie.

Ten sposób ogrzewania eliminuje unoszenie się kurzu i umożliwia tym samym łatwe utrzymanie porządku w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podczerwienią

Podczerwień nie ogrzewa bowiem powietrza, lecz przegrody i użytkowników. Dodatkowym atutem jest również to, że podczerwień doskonale osusza ściany i uniemożliwia gromadzenie się jakiejkolwiek niepożądanej wilgoci.

Rozwiązanie to nie wymaga corocznych przeglądów, czy jakiejkolwiek innej konserwacji. Jest całkowicie bezobsługowe po skonfigurowaniu termostatów w poszczególnych pomieszczeniach. W zestawieniu z systemem fotowoltaicznym w budynku można zredukować koszty
ogrzewania oraz całej reszty urządzeń elektrycznych do zera.


Rekuperacja

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, nazywana potocznie rekuperacją, zapewnia proces wymiany powietrza w pomieszczeniach odzyskując jednocześnie ciepło z powietrza wywiewanego.


Nawiewanie i wywiewanie powietrza do/z pomieszczeń przebiega równocześnie
w taki sposób by zbilansować ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza.

Za przebieg tego procesu, w tym odzysku ciepła, odpowiada serce systemu rekuperacji – rekuperator.

Jedną z ważniejszych pozytywnych konsekwencji zastosowania rekuperacji są m.in. niższe koszty ogrzewania domu.

W zależności od sprawności całego systemu wentylacji mechanicznej – na którą składa się zapotrzebowanie na powietrze, wybór odpowiedniego urządzenia, technologia i rozprowadzenie instalacji, izolacja kanałów, etc. – możemy zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania.

Najważniejsze, że w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej odzysk ciepła w ogóle nie występuje, a proces wymiany powietrza najczęściej nie przebiega prawidłowo – przy zastosowaniu naturalnej wentylacji ogrzane powietrze wędruje za okno lub „ucieka” przez komin wentylacyjny. Straty energii cieplnej przez wentylację grawitacyjną mogą sięgać nawet 55% całości strat ciepła budynku. Najlepsze rekuperatory odzyskują z wywiewanego powietrza nawet 95% tej energii!

Zasada dostarczania/usuwania do/z poszczególnych pomieszczeń świeżego/zużytego powietrza jest określona m.in. przez przepisy. Powietrze nawiewane trafia do pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy np. pokój, sypialnia, a wywiewane jest przede wszystkim z pomieszczeń, gdzie powietrze najbardziej i najszybciej traci na jakości, czyli kuchni, łazienek, czy pomieszczeń pomocniczych.

Optymalny rozkład nawiewów i wywiewów, to gwarancja osiągnięcia pożądanego efektu jaki oferuje rekuperacja – świeże, czyste powietrze w każdym miejscu i maksymalnie wykorzystane ciepło.


Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

W naszych budynkach do ogrzewania c.w.u. wykorzystujemy najczęściej pompy ciepła powietrze - woda. Pompa ciepła to nic innego jak umiejętne wykorzystanie energii cieplnej z powietrza.

Energia ta przetworzona przez pompę ciepła wystarczy do przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet dla dużej rodziny. Nie ma zatem konieczności budowania magazynu paliwa (zbiorników oleju, gazu, drewutni).

Nie istnieje problem kurzu i pyłu węglowego. Ciepło, które jest czyste i nie powoduje degradacji środowiska naturalnego, nie zanieczyszcza domu, podwórka i nie produkuje żadnych spalin, dymów, sadzy. Dodatkowym atutem jest możliwość stworzenia takiej instalacji, która w lecie dodatkowo schłodzi wnętrze domu.

Pompy Ciepła

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Na życzenie Klienta, za komfort wewnątrz domu w porze letniej może zadbać system klimatyzacji.

Mogą to być zarówno jednostki niezależne zainstalowane w każdym pomieszczeniu, jak i jednostka centralna podłączona do systemu rekuperacji, dzięki czemu w całym domu panować będzie przyjemna i komfortowa temperatura niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Z uwagi na coraz bardziej gorące lata w naszym klimacie, jest to rozwiązanie na które decyduje się coraz większa liczba naszych Klientów.

Copyright 2018 Grupa BDM Projekt Wrocław

Producent domów energooszczędnych i pasywnych - Wrocław, Łódź, Kielce